Weselne finanse

Pożyczka na ślub – czy to może mieć sens?

Na samochód, na dom, na mieszkanie… pożyczki bierze się przy wiele okazjach. Czemu więc nie zaciągnąć ich na ślub? Sprawdź zalety i wady takiego rozwiązania, aby podjąć świadomą decyzję.

Czy warto w ogóle rozważać pożyczkę na ślub?

Ślub i wesele są romantycznymi wydarzeniami, które mają połączyć dwa ukochane serca na wieczność. Rozpoczęcie nowej, wspólnej drogi życia z długami, nie brzmi zaś zbyt interesująco.

Z drugiej jednak strony niemal każdy marzy o wspaniałym weselu i to w możliwie szybkim terminie. Sama specyfika polskich wesel sprawia zaś, że pożyczka może okazać się całkiem rozsądnym rozwiązaniem. W końcu nowożeńcy mogą liczyć na „koperty”, czyli prezenty finansowe gości, które mogą posłużyć na spłatę wcześniej zaciągniętej pożyczki.

Co prawda sfinansowanie całego wesela za pożyczone pieniądze jest co najmniej ryzykowne, jednak część weselnego budżetu można uzyskać właśnie w taki sposób.

Gdzie pożyczyć na ślub?

W zasadzie trudno jest znaleźć produkt finansowy, którym byłaby pożyczka na ślub. Na szczęście w dzisiejszych czasach szeroko dostępne są pożyczki na dowolnie wybrany cel, np. zorganizowanie wesela.

W tym celu można udać się do banku po kredyt konsumpcyjny – jego zaletą jest to, że w ten sposób można uzyskać całkiem spore sumy. W dodatku spłata może być rozłożona na wiele rat, a warunki finansowe całkiem korzystne. Staranie się o kredyt w banku bywa jednak żmudnym zajęciem, a czasem można spotkać się z odmową jego przyznania.

Alternatywą dla banków są zaś firmy pożyczkowe działające online. W ten sposób pożyczkę można otrzymać w mgnieniu oka, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wszystkie formalności załatwia się w kilkanaście minut za pomocą przeglądarki internetowej. Pieniądze zaś na koncie pojawiają się błyskawiczne np. w kilka godzin. Co więcej, przyznawalność pożyczek internetowych jest bardzo wysoka. Takie rozwiązanie też ma jednak pewne minusy. Maksymalne kwoty dostępne do pożyczenia są dość ograniczone, okres spłaty jest krótki, a warunki finansowe czasem mało opłacalne.

Jak pożyczyć bezpiecznie?

Zaciągnięcie każdej pożyczki należy dokładnie przemyśleć i to niezależenie od celu, na jakie mają zostać przeznaczone środki. Warto więc pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego pożyczania:

  • Warto porównywać różne oferty. Na współczesnym rynku pożyczkowym możliwości są ogromne. Raczej kiepskim pomysłem jest więc wybieranie losowej oferty.
  • Ofert nie należy porównywać pod względem oprocentowania, lecz przez zestawienie RRSO, czyli rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania. Ten wskaźnik bierze bowiem pod uwagę absolutnie wszystkie koszty danej pożyczki.
  • Zawsze trzeba dokładnie czytać umowę, zanim ją się podpisze. Jeśli cokolwiek jest w niej niejasne to lepiej odpuścić sobie zawieranie umowy.
  • Warto sprawdzić, jakie możliwości oferuje pożyczkodawca, gdy ma się problemy ze spłatą. W przypadku firm pożyczkowych online może to być np. możliwość refinansowania pożyczki.
  • W dzisiejszych czasach należy zwracać dużą uwagę na bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Trzeba o tym pamiętać szczególnie wtedy, kiedy pożycza się online.

Mówiąc w skrócie, zaciągnięcie każdej pożyczki należy zawsze bardzo dokładnie przemyśleć.

ashe