Weselne finanse

Wesele na koszt rodziców – plusy i minusy

Polskie wesela bardzo często są fundowane przez rodziców państwa młodych. Jakie są jednak powody takiej sytuacji oraz zalety i wady takiego rozwiązania? Czy warto prosić rodziców o pomoc, czy też lepiej zorganizować wesele na własny koszt?

Dlaczego rodzice często finansują wesele?

Tradycja i specyfika polskich wesel nakazują zorganizowanie wystawnego przyjęcia pełnego atrakcji. Ma to zaś odbicie w kosztach całego przedsięwzięcia. Niestety w Polsce poziom wynagrodzeń wciąż jest bardzo niski, co tyczy się szczególnie ludzi młodszych, a tacy zwykle biorą ślub. W dodatku są oni często obciążeni np. kosztami wynajmu mieszkania, co także nie wpływa korzystanie na ich sytuację finansową.

Rodzice zaś zwykle bardzo chętnie pomagają swoim dzieciom w organizacji ślubu. Zazwyczaj też mają od nich znacznie większe możliwości finansowe. W niektórych przypadkach rodzice wręcz domagają się partycypacji w kosztach zorganizowania wesela.

Jakie plusy ma takie rozwiązanie?

Wesele fundowane przez rodziców to dla państwa młodych przede wszystkim odciążenie finansowe. Dzięki temu można więc zorganizować bogatsze wesele, a własne dochody spożytkować na inny cel, np. jako wkład własny do kredytu na nowe mieszkanie.

Plusem takiego rozwiązania jest czasem także zadowolenie samych rodziców. Niektórym z nich pomoc finansowa przy zorganizowaniu wesela sprawia bowiem po prostu wielką i autentyczną radość.

Jakie minusy ma wesele finansowane przez rodziców?

Ufundowanie wesela przez rodziców nie zawsze jest możliwe, ponieważ mogą oni np. nie mieć na to wystarczających funduszy. Poza tym takie rozwiązanie bywa powodem licznych nieporozumień. Rodzice, jako fundatorzy ceremonii mogą bowiem wywierać istotny wpływ na jego przebieg, co zaś może nie podobać się nowożeńcom.

Ufundowanie wesela przez rodziców może wywoływać także problemy natury ambicjonalnej. W końcu wesele to symboliczny dzień zakładania własnej rodziny, a to zaś kojarzy się z niezależnością, także tą w aspekcie finansowym. Wesele za pieniądze rodziców może więc okazać się mało satysfakcjonujące.

Czy warto brać wesele na koszt rodziców?

Każda sytuacja jest inna i należy ją oceniać w indywidualny sposób. Co do zasady można jednak powiedzieć, że nie ma nic złego w tym, że rodzice częściowo finansują wesele. Czasem jest to po prostu konieczne, aby w ogóle mieć szanse na jego zorganizowanie.

Warto jednak unikać sytuacji, w których pieniądze rodziców stanowią jedyne źródło finansowe. Lepiej zaś łączyć środki, np. część z nich pochodzi z oszczędności nowożeńców, a część jest od rodziców.

ashe