Weselne finanse

Podwójne wesele sposobem na tani ślub

Podwójne wesele to sposób na znaczne ograniczenie kosztów. W praktyce mogą być one niższe o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Czy jednak na pewno jest to dobry pomysł i nie ucierpi na tym cała uroczystość?

Na czym polega podwójne wesele?

Uroczysta ceremonia w kościele, zabawa weselna, a następnie poprawiny. Podwójne wesele przypomina te standardowe. Wyjątek jest tylko jeden, ale za to bardzo duży. Ślub bowiem bierze nie jedna, a dwie pary jednocześnie.

W Polsce tego typu wesela zdarzają się niezwykle rzadko. Z drugiej jednak strony taki pomysł może znacznie zmniejszyć koszty, a przy tym cechować się sporą dawką oryginalności.

Jakie plusy ma podwójne wesele?

Duże niższe wydatki to oczywiście największy plus wesela dwóch par jednocześnie. W takim przypadku wiele, choć nie wszystkie koszty można bowiem podzielić na pół. Podzielenie się kosztem np. wynajęcia zespołu muzycznego może zaś być sporą oszczędnością.

Podwójne wesela mogą być także bardzo oryginalne i praktyczne. Ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy w tym samym dniu i miejscu ślub biorą dwie pary przyjaciół. Dzięki temu można scementować nie tylko relację między małżonkami, ale także stosunki przyjacielskie.

Co więcej podwójne wesele oznacza rozłożenie nie tylko kosztów, ale także i obowiązków. Zorganizowanie wesela to bowiem wyczerpujące i wymagające zajęcie. Podział obowiązków pozwala zaś na uniknięcie przez jedną parę połowy z nich.

Jakie minusy ma podwójne wesele?

Wesele podwójne wiąże się także ze sporymi wadami. Po pierwsze kłóci się to trochę z samą idą ślubu. W końcu tego dnia najważniejsza jest tylko i wyłącznie jedna para, czyli nowożeńcy. Wesele podwójne zmusza zaś państwa młodych do dzielenia się atencją z drugą parą.

Organizując podwójne wesele, trzeba też się liczyć z dużym ryzykiem pojawiania się nieporozumień. Obie pary mogą mieć przecież zupełnie różne podejście do poszczególnych aspektów związanych z ceremonią. W takim przypadku nie obędzie się więc bez pójścia na kompromisy. Dla niektórych gości weselnych pomysł podwójnego weselna może być zaś postrzegany jako co najmniej dziwny.

Trzeba też pamiętać, że podwójne wesele jest możliwe tylko w niektórych przypadkach. Obie pary, które zamierzają brać ślub jednocześnie, powinny się bowiem bardzo dobrze znać i mieć chęć zorganizować ślub w tym samym czasie. Ponadto powinni także mieć chęć i możliwość wydania podobnej sumy na organizację wesela.

Raczej nie warto zaś nawet rozważać zorganizowania podwójnego ślubu z parą, której w ogóle się nie zna, albo zna bardzo mało. W takim przypadku ryzyko nieporozumień i kłótni jest bowiem naprawdę spore.

ashe