Ślubne decyzje

Śluby i wesela dookoła świata

Zakochać się z wzajemnością, wziąć piękny ślub a potem żyć długo i szczęśliwie, to marzenie nie tylko romantycznych kobiet, ale też silnych mężczyzn, którzy pragną mieć rodzinę. Ceremonia ślubna i wesele to wydarzenie, na które czeka się z niecierpliwością. Mówi się nawet, że to najpiękniejszy dzień w życiu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień wygląda w innych krajach i w różnych tradycjach? Co ma na sobie Panna Młoda? Co robią rodzice Pary Młodej?

Chiny

W Chinach dużą wagę przywiązuje się do numerologii i dlatego ślub jest ustalany o wpół do godziny, czyli o 8:30, 10:30, 12:30 itd. Wskazówki zegarka przesuwają się wtedy w górę tarczy, co ma zapewnić Młodej Parze wzrost – szczęście, miłość i powodzenie. W dzień ślubu rodzice Pana Młodego ubierają go w strój ślubny. Następnie mężczyzna jedzie do domu swojej przyszłej żony, gdzie musi wykupić ją z rąk jej przyjaciół za gotówkę i upominki. Zdarza się, że Para Młoda klęczy przed rodzicami i podaje im herbatę, pozostając w tej pozycji. Jest to bardzo symboliczny gest, w którym przyszli małżonkowie po raz ostatni proszą o pozwolenie na zawarcie małżeństwa.

Japonia

Należy wspomnieć, że w Japonii mamy do czynienia z dwoma rodzajami ceremonii:

Shinto – duchy natury są wzywane w celu pobłogosławienia związku.

• Zaślubiny buddyjskie – dwa sznury korali oplatają dłonie nowożeńców, co jest symbolem połączenia dwóch rodzin w jedną.

W dniu japońskiego ślubu Panna Młoda jest malowana na biało i ma na sobie przepięknie haftowane, białe lub fioletowe kimono z kapturem zastępującym welon. Pan Młody zakłada czarne kimono.

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych do planowania wesela Para Młoda zazwyczaj zatrudnia konsultanta ślubnego, którego obowiązkiem jest dopilnowanie, że wszelkie formalność zostaną dopełnione i wszystko się uda. Przyszła żona ma na sobie biała suknię i welon a Pan Młody smoking, garnitur lub frak i eleganckie obuwie. Ślub ma miejsce w kościele, gdzie udziela go ksiądz zaznajomiony z jednym z narzeczonych. Bardzo często Para Młoda samodzielnie pisze teksty swojej przysięgi małżeńskiej, co jest bardzo odważne i wzruszające. Amerykański duchowny mówi ciekawe zdanie: „Jeśli ktoś zna powód dla którego to małżeństwo nie może być zawarte niech powie teraz albo zamilknie na wieki”, jeśli nikt się nie odzywa, to narzeczeni wymieniają się obrączkami i związek zostaje oficjalnie zawarty.

Australia

Panna Młoda występuje w bieli. Państwo Młodzi w prezencie dostają Pismo Święte, które powinno im towarzyszyć przez całą drogę życiową. Australia jako tygiel narodów kultywuje podobne tradycje do tych powszechnie znanych: wymiana obrączek, wspólne krojenie tortu weselnego, huczne przyjęcie do białego rana. Na australijskie wesela zaprasza się nawet daleką rodzinę.

Kuba

Ślubom i weselom na Kubie towarzyszy muzyka na żywo. Tradycją jest taniec z Panną Młodą, podczas którego każdy mężczyzna może zatańczyć ze świeżo upieczoną żoną, ale wcześniej musi przypiąć do jej sukni banknot. W taki o to sposób goście składają się na podróż poślubną nowożeńców. Goście weselni otrzymują od Pary Młodej drobne upominki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ashe