Ślubne decyzje

W jakim miesiącu zawrzeć małżeństwo?

Wśród wielu ważnych decyzji dotyczących organizacji ślubu wybranie odpowiedniego miesiąca ma szczególnie duże znaczenie. W końcu pogoda i aura ma wielki wpływ na psychikę ludzi, a to z kolei ma wpływ na to, czy samo wesele będzie przebiegać w odpowiedniej atmosferze.

Czy warto brać ślub na początku roku?

Styczeń, luty i marzec to idealny czas na ślub dla par, którym zależy na oszczędnościach. W pierwszych miesiącach roku trzeba bowiem zapłacić dużo mniej za wynajem sali, czy też opłacenie zespołu z muzycznego.

Z drugiej jednak strony ceny są niższe, ponieważ mało par chce wtedy brać ślub. Styczeń i luty to przecież zimne i pochmurne miesiące, w których dnie są wyjątkowo krótkie. W końcu to właśnie wtedy przypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w całym roku. Marzec zaś to mieszanka śniegu i deszczu, co także nie tworzy wyjątkowej atmosfery.

Czy wiosna to wymarzony czas na ślub?

Wiosną wszystko budzi się do życia, a ludzie nabierają energii. To więc świetny czas na zorganizowanie ślubu. W dodatku ludzie w tym okresie często mają wolne od pracy np. z powodu Wielkanocy, czy też weekendu majowego.

Początek wiosny to także ożywienie w szeroko pojętej branży ślubnej. W konsekwencji wszystko jest wtedy droższe niż w zimę i niełatwo jest też znaleźć wolny termin.

Czy ślub latem to na pewno dobry pomysł?

Szczyt sezonu ślubnego przypada na letnie miesiące. Wtedy to jest najcieplej, a w dodatku sezon urlopowy jest w pełni. Lipiec, czy też sierpień to więc po prostu miesiące, które sprzyjają udanej zabawie.

Trzeba jednak pamiętać, że ślub latem ma także spore wady. W tym czasie jest najdrożej, a pogoda nie zawsze jest taka idealna, jak mogłoby się wydawać. Wraz ze zmianami klimatu w Polsce fale letnich upałów są coraz większe. Może być to bardzo doskwierające dla państwa młodych oraz gości ubranych w garnitury, czy też długie suknie.

Czy wesele pod koniec roku może się udać?

Organizowanie ślubu na jesień to spora loteria. Jeśli w danym roku będzie tzw. złota polska jesień to można liczyć na wspaniałą scenerię. W przypadku szarej i ponurej jesieni będzie zaś dokładnie odwrotnie. Początek zimy to zaś nie najlepszy czas na wesele, wyjątkiem może być okres przedświąteczny.

Data ślubu a przesądy

Przez setki lat wokół dat ślubu krążyło mnóstwo przesądów. Tak naprawdę, gdyby im wierzyć, to… chyba żaden miesiąc nie byłby dobry na zawarcie małżeństwa. Szczególnie często zabobony mówią o tym, żeby ślubu nie organizować w maju, ponieważ ma to powodować szybki rozpad związku. W wielu tradycjach za szczególnie niesprzyjające miesiące uznawano także luty, listopad oraz miesiące letnie.

Znaczenie ma mieć także dzień tygodnia. Wedle wielu wierzeń ślubu należy wystrzegać się w poniedziałki, środy, a także piątki. Oczywiście jednak tego typu przesądy należy brać z dużym przymrużeniem oka, o ile tylko nie jest się bardzo przesądnym.

ashe