Ślubne decyzje

Śluby i wesela dookoła świata

Zakochać się z wzajemnością, wziąć piękny ślub a potem żyć długo i szczęśliwie, to marzenie nie tylko romantycznych kobiet, ale też silnych mężczyzn, którzy pragną mieć rodzinę. Ceremonia ślubna i wesele to wydarzenie, na które czeka się z niecierpliwością. Mówi się nawet, że to najpiękniejszy dzień w życiu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień wygląda w innych krajach i w różnych tradycjach? Co ma na sobie Panna Młoda? Co robią rodzice Pary Młodej?

Chiny

W Chinach dużą wagę przywiązuje się do numerologii i dlatego ślub jest ustalany o wpół do godziny, czyli o 8:30, 10:30, 12:30 itd. Wskazówki zegarka przesuwają się wtedy w górę tarczy, co ma zapewnić Młodej Parze wzrost – szczęście, miłość i powodzenie. W dzień ślubu rodzice Pana Młodego ubierają go w strój ślubny. Następnie mężczyzna jedzie do domu swojej przyszłej żony, gdzie musi wykupić ją z rąk jej przyjaciół za gotówkę i upominki. Zdarza się, że Para Młoda klęczy przed rodzicami i podaje im herbatę, pozostając w tej pozycji. Jest to bardzo symboliczny gest, w którym przyszli małżonkowie po raz ostatni proszą o pozwolenie na zawarcie małżeństwa.

Japonia

Należy wspomnieć, że w Japonii mamy do czynienia z dwoma rodzajami ceremonii:

Shinto – duchy natury są wzywane w celu pobłogosławienia związku.

• Zaślubiny buddyjskie – dwa sznury korali oplatają dłonie nowożeńców, co jest symbolem połączenia dwóch rodzin w jedną.

W dniu japońskiego ślubu Panna Młoda jest malowana na biało i ma na sobie przepięknie haftowane, białe lub fioletowe kimono z kapturem zastępującym welon. Pan Młody zakłada czarne kimono.

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych do planowania wesela Para Młoda zazwyczaj zatrudnia konsultanta ślubnego, którego obowiązkiem jest dopilnowanie, że wszelkie formalność zostaną dopełnione i wszystko się uda. Przyszła żona ma na sobie biała suknię i welon a Pan Młody smoking, garnitur lub frak i eleganckie obuwie. Ślub ma miejsce w kościele, gdzie udziela go ksiądz zaznajomiony z jednym z narzeczonych. Bardzo często Para Młoda samodzielnie pisze teksty swojej przysięgi małżeńskiej, co jest bardzo odważne i wzruszające. Amerykański duchowny mówi ciekawe zdanie: „Jeśli ktoś zna powód dla którego to małżeństwo nie może być zawarte niech powie teraz albo zamilknie na wieki”, jeśli nikt się nie odzywa, to narzeczeni wymieniają się obrączkami i związek zostaje oficjalnie zawarty.

Australia

Panna Młoda występuje w bieli. Państwo Młodzi w prezencie dostają Pismo Święte, które powinno im towarzyszyć przez całą drogę życiową. Australia jako tygiel narodów kultywuje podobne tradycje do tych powszechnie znanych: wymiana obrączek, wspólne krojenie tortu weselnego, huczne przyjęcie do białego rana. Na australijskie wesela zaprasza się nawet daleką rodzinę.

Kuba

Ślubom i weselom na Kubie towarzyszy muzyka na żywo. Tradycją jest taniec z Panną Młodą, podczas którego każdy mężczyzna może zatańczyć ze świeżo upieczoną żoną, ale wcześniej musi przypiąć do jej sukni banknot. W taki o to sposób goście składają się na podróż poślubną nowożeńców. Goście weselni otrzymują od Pary Młodej drobne upominki.

ashe